25/07/2022
‼️‼️‼️Увага!!! 26 липня 2022 року відбувається перший етап набрання чинності нових змін в реєстраційне законодавство!!!
✅12 травня 2022 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству», ще відомий як проєкт 3774 (далі – Закон).
✅Даний закон був опублікований 26.05.2022 року📰
✅Даним законом вносяться зміни до зміни до законів «Про оренду землі», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».
⚠️Закон набирає чинності в три етапи:
✅загалом через 2 місяці з дня опублікування, тобто з 26 липня 2022 року, окрім:
✅через 3 місяці з дня опублікування цього Закону (з 26 серпня 2022 року), але не раніше дня, наступного за днем опублікування МЮ повідомлення в газеті «Голос України» про запровадження електронної інформаційної взаємодії між Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва (далі - ЄДЕССБ) та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно (далі – ДРРП), набирають чинності положення про те, що характеристики об’єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці (склад, фактична площа, об’єм, технічний стан), оновлюються під час проведення реєстраційних дій чи отримання інформації з ДРРП в режимі реального часу в порядку інформаційної взаємодії з ЄДЕССБ (у разі наявності в ЄДЕССБ відомостей про такий об’єкт), а у разі якщо під час отримання інформації з ДРРП у ЄДЕССБ відсутні відомості про об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, в інформації з ДРРП відображатимуться характеристики такого об’єкта, наявні в цьому реєстрі (абзац 6 ч.5 ст.12 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
✅через 4 місяці з дня опублікування цього Закону (з 26 вересня 2022 року) набирають чинності норми про:
- визнання значними правочинів про розірвання договору оренди (суборенди) землі с/г призначення, орендарем (суборендарем) за яким є юридична особа приватного права (крім акціонерного товариства, повного та командитного товариства), що потребують попереднього прийняття загальними зборами учасників або іншим вищим органом такої юридичної особи рішення про надання згоди на їх вчинення (крім випадку, якщо статутом юридичної особи прямо передбачено, що такі правочини не є значними), за відсутності якої такі правочини будуть нікчемними (крім випадку, якщо статутом юридичної особи прямо передбачено, що такі правочини не є значними);
- особливості ведення та підписання протоколу загальних зборах учасників ТОВ і ТДВ, зокрема, про те, що протокол, який містить відомості про рішення щодо зміни керівника товариства, у випадках, коли для прийняття такого рішення достатньо голосів не більше осіб, має підписуватися учасниками (їх представниками), які голосували за таке рішення та кількості голосів яких достатньо для прийняття рішення, якщо інше не передбачено статутом товариства;
- можливість встановлення не лише статутом, але й законом особливого порядку надання згоди уповноваженими на те органами ТОВ і ТДВ на вчинення певних правочинів залежно від вартості предмета правочину чи інших критеріїв (значні правочини);
- проведення реєстраційних дій в автоматичному режимі (так звані «роботореєстрації»).
⭐️Основні положення змін, які набирають чинності з ❗️26 липня 2022 року❗️:
🏡В сфері державної реєстрації речових прав:
- Законом (ч.2 ст. 13 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень») встановлено, що відкриття розділу щодо земельної ділянки здійснюється виключно за наявності інформації про неї у Державному земельному кадастрі, а щодо новоствореного нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці - за наявності відомостей про такий об'єкт у ЄДЕССБ.
- ч.4 ст.24 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» викладено в новій редакції в результаті чого порівняно зі старою редакцією розширено перелік підстав, коли обтяження прав на нерухоме майно не перешкоджає державній реєстрації, а саме доповнено випадки, коли відмова не застосовується у разі державної реєстрації:
☑️прав на підставі документа, відмінного від договору, щодо якого власником нерухомого майна встановлено вимогу нотаріального посвідчення (якщо обтяженням є вимога нотаріального посвідчення договору, встановлена власником майна);
☑️прав на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (якщо обтяженням є намір власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення щодо її продажу);
☑️прав на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, крім державної реєстрації права власності на таку ділянку в результаті внесення її до статутного капіталу юридичної особи або державної реєстрації іпотеки земельної ділянки сільськогосподарського призначення (якщо обтяженням є переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення);
☑️обтяжень речових прав на нерухоме майно, крім державної реєстрації іпотеки за наявності заборони відчуження, арешту;
Також розширено перелік підстав, коли обтяження прав на нерухоме майно не перешкоджає державній реєстрації, а саме доповнено підстави, коли відмова не застосовується у разі державної реєстрації:
☑️права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення в результаті внесення її до статутного капіталу юридичної особи або державної реєстрації іпотеки земельної ділянки сільськогосподарського призначення за наявності згоди суб'єкта переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення (якщо обтяженням є переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення);
☑️прав на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, крім передачі емфітевтом земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду (якщо обтяженням є заборона передачі емфітевтом земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду);
☑️виправлення технічної помилки згідно з ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
-В статті 25 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» доповнено, що заява власника об’єкта нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій не приймається у разі: 1) невстановлення особи заявника; 2) невстановлення належності об’єкта нерухомого майна заявнику на праві власності; 3) якщо не сплив п’ятиденний строк, передбачений частиною п’ятою цієї статті.
- Удосконалено процедуру державної реєстрації речових прав в результаті оформлення спадщини та видачі свідоцтв тому з подружжя, хто пережив померлого (ч.2 ст.31-2 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
💼 В сфері державної реєстрації ЮОФОПта ГФ:
набирають чинності норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі - ЗУ «Про державну реєстрацію ЮОФОПГФ») щодо підстав для відмови у державній реєстрації юридичних осіб, передбачених частиною першою статті 28 Закону. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону підставою для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у зв’язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи в результаті відчуження її таким засновником (учасником) є наявність у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відомостей про обтяження корпоративних прав.
Окрім того, згідно з пунктом 31 частини першої статті 28 Закону підстава для відмови у державній реєстрації наступна: заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у зв’язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи в результаті відчуження її таким засновником (учасником), подано щодо засновника (учасника), який на момент подання заяви внесений до Єдиного реєстру боржників (крім випадку, якщо таким засновником (учасником) є державний орган, орган місцевого самоврядування).
⭐️⭐️⭐️Інші основні зміни:
- заявником при створенні може бути уповноважена зборами особа (п.8 ч.1 ст.1 ЗУ «Про державну реєстрацію ЮОФОПГФ»);
- Визначено, що робоче місце державного реєстратора, що перебуває у трудових
відносинах із суб’єктом державної реєстрації, може бути розташовано
виключно в населеному пункті за місцезнаходженням відповідного суб’єкта
та/або центру надання адміністративних послуг, утвореного таким суб’єктом (ч.4 ст.6 ЗУ «Про державну реєстрацію ЮОФОПГФ») аналогічна норма є і щодо державних реєстраторів речових прав;
- перевірка в ДРОРМ (ст.6 ЗУ «Про державну реєстрацію ЮОФОПГФ»);
- представники державного органу і ОМС можуть подавати документи без нотаріально посвідченої довіреності; серед документів, що засвідчує повноваження представника, передбачено серед іншого довіреність, видану відповідно до законодавства іноземної держави (абзац 4 ч.2 ст.14 ЗУ «Про державну реєстрацію ЮОФОПГФ»);
- інформування засновників та керівника в режимі реального часу про прийом реєстратором документів та проведення реєстраційної дії (п.41 ст.8 ЗУ «Про державну реєстрацію ЮОФОПГФ»);
- щодо всіх юридичних осіб (крім АТ і ГФ) інформація про засновників вноситься до ЄДР (П.8 ч.2 ст.9 ЗУ «Про державну реєстрацію ЮОФОПГФ»);
- надано можливість заяву про ПДВ та/або спрощену систему для ФОП та ЮО та/або про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій подавати при змінах (п.1 ч.4 ст.17 ЗУ «Про державну реєстрацію ЮОФОПГФ»);
- встановлено, що при прийнятті рішень загальних зборів учасників юридичної особи, протокол зборів стосовно зміни керівника має бути підписаний учасниками, які голосували за відповідне рішення та голосів яких достатньо для його прийняття, крім (АТ, ГФ, ОСББ) (абзац 2 п.6 ч.1 ст.15 ЗУ «Про державну реєстрацію ЮОФОПГФ»).
✴️✴️✴️Варто враховувати, що документи, отримані державним реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань до набрання чинності цим Законом, за якими НЕ проведено реєстраційну дію і НЕ відмовлено в її проведенні та з дати подання яких сплинуло НЕ менше 30 днів, вважаються такими, за якими відмовлено у проведенні реєстраційної дії (КРІМ документів, поданих щодо громадських формувань).
Державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань під час проведення реєстраційної дії щодо відповідної юридичної особи (КРІМ громадського формування) чи фізичної особи – підприємця застосовує відмову у державній реєстрації за такими документами.
🕹Зміни в процедурі розгляду скарг в сфері державної реєстрації.
⚠️Слід звернути уваги, що дана процедура зазнала значних змін. Стаття 37 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та стаття 34 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» викладені повністю в новій редакції.
Усім нотаріусам, державним реєстраторам, потенційним скаржникам раджу детально вивчити нову редакцію даних норм. Змінилися строки, вимоги до скарг, підстави відмови, залишення без розгляду тощо.
Рішення за результатом розгляду скарги не пізніше наступного робочого дня розміщується на офіційному веб-сайті МЮ чи територіального органу.
☝️Звертаю увагу, що повідомлення державного реєстратора про виявлені ним факти використання його ідентифікаторів доступу до Державного реєстру прав іншими особами також розглядається в порядку вказаних статей 37, 34.
До скарги на рішення, дії або бездіяльність у сфері державної реєстрації прав МОЖУТЬ бути додані документи (їх копії), що підтверджують порушення прав скаржника. Тобто звертаю увагу, що ця норма перестала бути імперативною.😭
Також важливим аспектом змін, є те, що тепер підставою для залишення скарги без розгляду є наявна інформація про відкрите за заявою скаржника судове провадження, предметом якого є оскарження ТИХ САМИХ рішень, дій або бездіяльності у сфері державної реєстрації прав.‼️
До змін перешкою для розгляду Колегією МЮ були відомості про наявність чи відсутність судового спору з порушеного у скарзі питання, що може мати наслідком скасування оскаржуваного рішення державного реєстратора та/або внесення відомостей до Державного реєстру прав. Тобто ширше коло судових спорів перешкоджало розгляду Колегії, ніж зараз.😭
☝️☝️☝️Будьте уважні!!!
Усім бажаю перемоги
та юридично виважених державних реєстрацій !
🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦
P.S. Зручну таблицю у форматі MS WORD можна завантажити за посиланням